ZUBI FORALA NAZIOARTEKO VIII. XAKE TORNEOA.
(2013ko
abenduaren 3tik 8ra, Uharten).
Uharten (Nafarroa) jokatuko da,
Don Carlos Hotelean. Orvina Xake Taldeak antolatzen du. Laguntzaileak:
Nafarroako Gobernua, Don Carlos Hotela, Arga Grafikagintza, Olave Erretegia eta
Nafarroako Xake Federakundea.
Diru babesleak: Sercoin Navarra S.L.,
Permar Navarra, Reybesa, Vicarli eta Embalajes Roe.
Informazioa: www.clubajedrezorvina.com Harremanetarako,
posta elektroniko hauek: ajedrezpuenteforal@clubajedrezorvina.com eta clubajedrezorvina@hotmail.com.
Parte
hartzeko baldintza: 2013ko abenduko zerrendan, eloko 2.250 puntu baino
gutxiago edukitzea.
Egutegia:
Lehenengo txanda: 2012ko
abenduaren 3an (asteartea), arratsaldeko 5etan.
Bigarren txanda: 2012ko
abenduaren 4an (asteazkena), arratsaldeko 5etan.
Hirugarren txanda: 2012ko
abenduaren 5ean (osteguna), arratsaldeko 5etan.
Laugarren txanda: 2012ko
abenduaren 6an (ostirala), goizeko 9 eta erdietan.
Bosgarren txanda: 2012ko
abenduaren 6an (ostirala), arratsaldeko 5etan.
Seigarren txanda: 2012ko
abenduaren 7an (larunbata), arratsaldeko 5etan.
Zazpigarren txanda: 2012ko
abenduaren 8an (igandea), goizeko 9 eta erdietan.
Atsedeneko 2 egun har daitezke
seigarren txanda baino lehen (puntu erdia jasota).
Joko
erritmoa:
Partida
osorako 90 minutu gehi 30 segundo jokaldiko.
Erabiliko
diren ezberdinketa sistemak:
1) Puntuazioa.
2) Bucholz (aurkari txarrena
kenduta). Ez jokatutako partidak bere buruaren aurkako berdinketatzat joko
dira.
3) Bucholz osoa. Ez
jokatutako partidak bere buruaren aurkako berdinketatzat joko dira.
4) Puntuen metatzailea.
5) Jokalarien arteko
emaitza.
6) Zozketa.
Parte
hartzeko salneurria: 30 euro. 18 urtez azpiko jokalarientzat: 20 euro.
Plaza mugatuak, izena emateko ordena zorrotz erabilita.
Izena emateko azken
eguna:
2013ko azaroaren 30a (larunbata).
Sariak:
Txapelduna: 350 euro eta trofeoa.
Txapeldunordea: 280 euro eta
trofeoa.
Hirugarrena: 210 euro.
Laugarrena: 140 euro.
Bosgarrena: 70 euro.
Eloko
2.000 baino gutxiagoko lehenengo jokalaria: 200 euro.
Eloko
1.900 baino gutxiagoko lehenengo jokalaria: 150 euro.
Eloko
1.800 baino gutxiagoko lehenengo jokalaria: 100 euro.
Eloko
1.700 baino gutxiagoko lehenengo jokalaria: 80 euro.
Eloko
1.600 baino gutxiagoko lehenengo jokalaria: 60 euro.
FIDE eta
FEDA elorik gabeko lehenengo jokalaria: 40 euro.
Sariak ez
dira metagarriak. Jokalariak diru gehien duen saria aukeratu behar du. Elorik
gabeko xakelariak sari guztietarako gai dira.
1.680
euro sarietan.
TORNEO HONEN
HISTORIA.
FIDE ELOKO TXAPELKETEI DAGOKIENEZ.
2006an,
Zubi Forala I. Torneoan: Eduardo Burguete Archel (Nafarroa, Euskal Herria), garaile; Daniel Zamarbide Iņarrea (Nafarroa, Euskal
Herria), bigarren; Gorka Argandoņa Salinas
(Nafarroa, Euskal Herria), hirugarren.
2007an,
Zubi Forala II. Torneoan (FIDE eloko 2.100 baino gehiagokoentzat): Alvaro Perez De Miguel (Araba,
Euskal Herria), garaile; Gustavo Jimenez Martin (Nafarroa, Euskal Herria), bigarren; Joaquin Antunez Riezu (Nafarroa,
Euskal Herria), hirugarren.
2007an,
Zubi Forala II. Torneoan (FIDE eloko 2.100 baino gutxiagokoentzat, D multzoan):
Rafael Ruiz Escobar (Nafarroa, Euskal Herria), garaile; Jesus Luis Aguinaga Ruiz (Nafarroa, Euskal
Herria), bigarren; Amaia Iza Abete (Nafarroa, Euskal Herria), hirugarren.
2007an,
Zubi Forala II. Torneoan (FIDE eloko 2.100 baino gutxiagokoentzat, E multzoan):
Axel Roviralta Montero (Nafarroa, Euskal Herria), garaile; Roberto Monje Peinado (Nafarroa, Euskal Herria),
bigarren; Gregorio Sola Plaza (Nafarroa, Euskal Herria), hirugarren.
2007an,
Zubi Forala II. Torneoan (eskola adineko jokalarien sustapenerako): Aritz Mancha Otano (Nafarroa,
Euskal Herria), garaile; Joseba Otano Villanueva
(Nafarroa, Euskal Herria), bigarren; Aritz
Idiazabal Troyas (Nafarroa, Euskal
Herria), hirugarren.
2008an,
Zubi Forala III. Torneoan (FIDE eloko 2.000 baino gehiagokoentzat, C multzoan):
Mariano De Pablos Fernandez (Nafarroa, Euskal Herria), garaile; Gonzalo Mombiela Martinez (Nafarroa, Euskal
Herria), bigarren; Adrian Leranoz Zabalza (Nafarroa, Euskal Herria), hirugarren.
2008an,
Zubi Forala III. Torneoan (FIDE eloko 2.000 baino gehiagokoentzat, D multzoan):
Daniel Zamarbide Iņarrea (Nafarroa, Euskal Herria), garaile; Roberto Monje Peinado (Nafarroa, Euskal Herria),
bigarren; Juan Bosco Prats Rodriguez (Herrialde
Katalanak), hirugarren.
2008an,
Zubi Forala III. Torneoan (FIDE eloko 2.000 baino gutxiagokoentzat): Adrian Ortega Lopez (Nafarroa,
Euskal Herria), garaile; Javier Perez Marchal
(Nafarroa, Euskal Herria), bigarren; Manuel Jesus Conde Chijeb (Espainia), hirugarren.
2008an,
Zubi Forala III. Torneoan (eskola adineko jokalarien sustapenerako): Marina Sevilla Subiza (Nafarroa,
Euskal Herria), garaile; Jesus Maria Oyaga Valencia
(Nafarroa, Euskal Herria), bigarren; Pablo Urriza
Iricibar (Nafarroa, Euskal Herria),
hirugarren.
2009an,
Zubi Forala IV. Torneoan (FIDE eloko 2.000 eta 2.250 arteko jokalarientzat): Javier Corral Sierra (Gipuzkoa,
Euskal Herria), garaile; Daniel Zamarbide Iņarrea
(Nafarroa, Euskal Herria), bigarren; Egoi
Hernandorena De la Cruz (Nafarroa,
Euskal Herria), hirugarren.
2009an,
Zubi Forala IV. Torneoan (FIDE eloko 2.000 baino gutxiagokoentzat): Sergio Anguas Fanlo (Nafarroa,
Euskal Herria), garaile; Aitor Martinez Ayesa
(Nafarroa, Euskal Herria), bigarren; Ivan Tetimov (Bulgaria, Iruņeko Donibane Kirol Elkartekoa),
hirugarren.
2010ean,
Zubi Forala V. Torneoan (FIDE eloko 2.000 eta 2.300 arteko jokalarientzat): Miguel Angel Saenz Narciso
(Espainia), garaile; Mariano Mayans Calvo (Herrialde Katalanak),
bigarren; Alberto Arnedo Ruiz (Nafarroa, Euskal Herria), hirugarren.
2010ean,
Zubi Forala V. Torneoan (FIDE eloko 2.000 baino gutxiagokoentzat): Javier Sevilla Subiza (Nafarroa,
Euskal Herria), garaile; Rafael Ruiz Escobar (Nafarroa, Euskal Herria),
bigarren; Diego Lopez Gil (Espainia), hirugarren.
2011n,
Zubi Forala VI. Torneoan (FIDE eloko 2.000 eta 2.300 arteko jokalarientzat): Luis David Jimenez Almeida
(Nafarroa, Euskal Herria), garaile; Alberto
Arnedo Ruiz (Nafarroa, Euskal Herria), bigarren; Iņaki Rebole Arbea (Nafarroa,
Euskal Herria), hirugarren.
2011n,
Zubi Forala VI. Torneoan (FIDE eloko 2.000 baino gutxiagokoentzat): Alvaro Bayo Milagro (Espainia),
garaile; Jose Antonio Apesteguia Domaica (Nafarroa, Euskal Herria),
bigarren; Koldo Urbieta Gabancho (Bizkaia,
Euskal Herria), hirugarren.
2012n,
Zubi Forala VII. Torneoan (FIDE eloko 2.250 baino gutxiagokoentzat): Alain Prieto Aranguren (Bizkaia,
Euskal Herria), garaile; Miguel Angel Sanchez Romero (Herrialde
Katalanak), bigarren; Mikel Sanz Rodero (Bizkaia,
Euskal Herria), hirugarren.
NAZIOARTEKO MAISUAREN NORMA LORTZEKO TXAPELKETARI
DAGOKIONEZ.
2006an,
Zubi Forala I. Torneoan: Mohamed Tissir (Maroko), garaile; Aimen Rizouk (Argelia), bigarren;
Jaime Alexander Cuartas (Kolonbia), hirugarren. Miguel
Navarro Ciak Nazioarteko Maisua izateko bere lehenengo norma
eskuratu zuen.
2007an,
Zubi Forala II. Torneoko VI. Mailan: Cristhian Cruz
Sanchez (Peru), garaile; Unai Garbisu De Goņi (Nafarroa,
Euskal Herria), bigarren; Nikolai Ninov (Bulgaria, gaur egun Iruņeko Donibane Kirol
Elkartekoa), hirugarren. Cristhian Cruz Sanchez
Nazioarteko Maisua bihurtu zen, hirugarren norma eskuratuta. Joaquin Miguel Antoli Royok Nazioarteko Maisua
izateko bere bigarren norma eskuratu zuen.
2007an,
Zubi Forala II. Torneoko V. Mailan: Roi Reinaldo
Castiņeira (Galizia, gaur egun San
Juan taldekoa), garaile; Jurijs Mihailovs (Letonia), bigarren; Aimen Rizouk (Algeria), hirugarren. Jurijs
Mihailovsek Nazioarteko Maisua izateko bere bigarren norma eskuratu
zuen.
2008an,
Zubi Forala III. Torneoan: Ilmars Starostits (Letonia), garaile; Nikolai
Ninov (Bulgaria, Iruņeko Donibane Kirol Elkartekoa), bigarren;
Jurijs Mihailovs (Letonia), hirugarren. Jurijs
Mihailovs Nazioarteko Maisua bihurtu zen, hirugarren norma
eskuratuta.
2009an,
Zubi Forala IV. Torneoan: Jonathan Cruz
(Peru), garaile; Ruslan Pogorelov (Bulgaria, Iruņeko Donibane Kirol Elkartekoa),
bigarren; Karen Movsziszian (Armenia), hirugarren.
MAISU HANDIAREN NORMA LORTZEKO TXAPELKETARI DAGOKIONEZ.
2008an,
Zubi Forala III. Torneoan: Herminio Herraiz Hidalgo
(Espainia), garaile; Azer Mirzoev (Azerbaijan), bigarren; Rasul Ibrahimov
(Azerbaijan), hirugarren. Herminio Herraiz Hidalgok Maisu Handia bihurtu zen, hirugarren norma
eskuratuta.
2009an,
Zubi Forala IV. Torneoan: Stanislav Savchenko
(Ukrania), garaile; Azer Mirzoev (Azerbaijan), bigarren; Alfonso Llorente Zaro
(Espainia), hirugarren.
UNAI GARBISU DE GOŅI ETA MIKEL HUERGA LEATXEREN ARTEKO
LEHIAK.
2010ean,
Zubi Forala V. Torneoan:
Unai Garbisu
De Goņi
(2.444 FIDE elokoa) Mikel Huerga Leatxe
(2.415 FIDE elokoa): 3-3.
Partida
bizkorretan, Unai Garbisu De Goņi (2.444
FIDE elokoa) Mikel Huerga Leatxe (2.415
FIDE elokoa): 0-2.
Mikel Huerga Leatxe lehiako garailea izan zen.
2011an,
Zubi Forala VI. Torneoan:
Unai Garbisu De
Goņi
(2.442 FIDE elokoa) Mikel Huerga Leatxe
(2.435 FIDE elokoa): 3-3.
Partida bizkorretan,
Unai Garbisu De Goņi (2.442 FIDE elokoa)
Mikel Huerga Leatxe (2.435 FIDE
elokoa): 15-05.
Unai Garbisu De Goņi lehiako garailea izan zen.
2013-10-23.
Iturria:
Orvina Xake Taldea.